מזל טוב! הילד קיבל את רישיון הנהיגה המיוחל וההתרגשות בבית גדולה. רגע לפני שאתם יוצאים איתו יחד לדרך, קיבצנו עבורכם ועבור ילדיכם כמה טיפים שיכולים לעזור לכם בשמירה על הרכב.

על אף שאנו נוטים לחשוב על נזקים לרכב בעיקר בהקשר של תאונות משמעותיות שמותירות מאחוריהן נזקים כבדים לפח וליתר חלקי הרכב, זוהי לא תמיד המציאות. הסטטיסטיקה מלמדת אותנו על לא מעט נזקי פחחות וצבע שנגרמים לרכב דווקא ביציאה מהחניה, כתוצאה מחוסר תשומת לב שנגמרת בעלייה על המדרכה, או לחלופין טעות של רגע אחד שגורמת לנו להתנגש בעמוד התאורה השכונתי.

מה משותף לכל אלו? האמת היא שלא רק ביש מזל. התאונות הקטנות והמרגיזות הללו נובעות בדרך כלל מחוסר תשומת לב או חוסר ניסיון של הנהג. לכן, במיוחד כשמדובר בנהגים טריים שלא צברו מספיק שעות ניסיון, חשוב לחדד מספר כללים שיעזרו בשמירה על הפח והצבע של הרכב.

כך תעזרו לילד לשמור על הרכב

ניקוי מחשבות

כן, זו לא טעות! במקרים רבים, נזקי הפחחות והצבע נגרמים בעיקר עקב סיטואציה רגעית ומלחיצה אליה נכנס הנהג הצעיר. כדי למזער את הנזקים ולא לבקר במוסך באופן תכוף, נסו לנסוך על הילד תחושת ביטחון. דווקא בגלל שמדובר בנהג צעיר וחסר ניסיון, אתם אלו שאחראים על צורת הנהיגה שלו יותר מכל אחד אחר. אם תרצו – בתור ההורים, אתם המודל לחיקוי של הילד על הכביש. אולי הטיפ החשוב ביותר – הסבירו להם שסיטואציות מסוימות במהלך הנהיגה אכן יכולות להיות מלחיצות. ברגעים מהסוג הזה, עדיף לפעמים לעצור בצד הדרך, לקחת שתי נשימות עמוקות ולחזור לנהיגה מרוכזים ובטוחים בעצמכם יותר.

פלאפונים במקומם

והמקום המתאים להם הוא ממש לא מול העיניים או בתוך כף היד של הילד שלכם. אסרו על ילדכם בתכלית האיסור כל שימוש באייפון או כל מכשיר חכם אחר שיכול להסב את תשומת לבו אפילו לשנייה אחת. במקרים הקלים, כאמור, זה ייגמר בשפשוף קל וצביעה של הטמבון או טיפול פחחות וצבע במוסך. לצערנו, במקרים קשים יותר הפגיעה יכולה להיות גם פגיעה בנפש.

הקפידו על הנהלים

משרד הרישוי קובע באופן מפורש כי נהג צעיר אינו רשאי להסיע יותר מ-2 נוסעים ברכב ללא ליווי מבוגר. החוק הזה, יחד עם חוקים נוספים שנועדו למנוע תאונות, הם בהחלט לא המלצה. בכל פעם שהילד שלכם עובר על החוקים הוא יכול לגרום נזק פוטנציאלי לרכב ולשלוח אתכם שוב פעם אל מוסך הפחחות והצבע.

נהיגה בלילה

השתדלו שהנהג הצעיר ימנע ככל שניתן מנהיגה לילית. במידה ואין ברירה, חשוב מאוד שיהיה עמו מלווה מנוסה ליד ההגה. נהיגה בלילה היא מקור מרכזי לתאונות שנגמרות בשריטות, שפשופים ומכות קלות לפח.

מה עושים במקרה של נזק לרכב?

הרכב המודרני מיוצר מפח דקיק ועדין. לכן, אין זה מפתיע שגם התאונה הקלה ביותר תגרום נזק כלשהוא לפח ותוריד צבע מהרכב. לא משנה אם מדובר בשפשוף בטמבון, בדלת של הרכב, או בכלל בנזק שגרם לירידת צבע בחלק האחורי של הרכב – הפתרון הוא טיפול פחחות וצבע.

על אף שבעבר היה נהוג להתייחס לטיפולי פחחות וצבע כאל טיפולים קוסמטיים בלבד, הרי היום ידוע שיש להם גם תפקיד בשמירה על הרכב. התחזוק של שלד הפח החיצוני חשובה מאוד לצורך השמירה על המעטפת החיצונית שמגינה על חלקי הרכב כולו. כמובן גם שהצבע ותיקוני הפח יעזרו לכם לשמור על ערכו של הרכב לאורך זמן ולמנוע ירידות ערך דרמטיות.

מוסך פחחות וצבע מקצועי יעזור לכם להחזיר את הרכב לקדמותו באופן המהיר והמקצועי ביותר. תחום הפחחות הוא תחום עדין, בגדר אומנות של ממש, ולכן גם הבחירה של המוסך צריכה להיעשות בתבונה. הקפידו לבחור במוסך מקצועי שמשתמש בצבעים מקוריים בלבד. כך תימנעו מהבדלי צבעים בין חלקי הרכב בסיום הטיפול, וכמובן לא תגרמו נזק עתידי לרכב עם צבעים זולים שידהו במהירות ויותירו אתכם עם נזק עמוק עוד יותר.

תיקוני שריטות

במקרה של תיקוני שריטות התיקון תלוי בחומרת הנזק. במידה ומדובר בשריטה קלה ניתן בהחלט לרכוש ערכות לצביעה ביתית שיעזרו לכם לתקן את הנזק בקלות. במקרים אחרים ניתן להיעזר בפוליש של הרכב(או בטינר) – שימוש בחומר יחד עם מטלית והרכב חוזר לקדמותו.

אך מה עושים אם מדובר בשריטה או בשפשוף עמוק יותר שמוביל גם לאיבוד צבע?
במקרים כלו חשוב להתייעץ עם מוסך פחחות וצבע ולהשאיר את האוטו לטיפול יסודי יותר. תיקונים מהסוג הזה נעשים על ידי אנשי מקצוע מיומנים והם כוללים, בין היתר, שיוף של הרכב, שימוש בתנורי צבע מיוחדים במידת הצורך, מילוי בחומר יסוד ועוד טכניקות אחרות.

בכל מקרה, אנו במוסך טיל לא ממליצים להשתמש בערכות ביתיות זולות או בצבעים לא מקוריים שיכולים להשאיר אתכם עם נזק גדול עוד יותר וטעם מר בפה.