עם כל הכבוד למפרט הטכני ולרמת האבזור של כל רכב, ברור שאי אפשר להתעלם מהמראה החיצוני שלו. כל רכב מעוצב באופן אחר, כאשר מה שמושך את העין בהרבה מאד מקרים הוא הגוון של הרכב.

מכאן עולות מספר שאלות חשובות, שהמאמר הנוכחי ינסה לספק להן תשובה: מהם סוגי הצבעים הקיימים לרכב? אילו גוונים מתאימים לקהל הישראלי? ואיך יודעים למי לפנות?

פחחות וצבע לניסן גו'ק     מכונית לפני צביעה

סוגי הצבעים והגוונים לרכב

צבעים לרכב בולטים במראה האסתטי שלהם, אבל היתרונות שלהם אינם מסתכמים בכך. צבע איכותי יוצר שכבת הגנה על הרכב, ובמקרה של צבע איכותי, ההגנה הזו יכולה להישמר לאורך זמן.

אף צבע לרכב לא נשאר לנצח, זה ברור, אבל תמצאו כיום צבעים איכותיים שמצליחים להישאר רעננים גם לאורך שנים ארוכות.

טכניקת הצביעה של הרכב צריכה להיכנס לתמונה גם כן. השיטה הנחשבת למתקדמת, ליעילה ולמוצלחת ביותר כיום היא צביעת הרכב בתנור: צביעה זו מציעה ייבוש מהיר מאד של הצבע, מה שיוצר תוצר איכותי ואחיד מאד.

מן העבר השני של המשוואה, מי שמתשתמש בגוונים רגילים שאינם עוברים את הטיפול בתנור עלול לסבול מחסרונות שונים, שמשפיעים לרעה על התוצר הסופי: הייבוש של הצבע עלול להיות בלתי אחיד בהיעדר התנור, הגרגירים מכערים את התוצאה הסופית ויש גם לכלוך רב שעלול להגיע למקומות שלא רוצים שהוא יגיע (למשל, צבע שיעבור למראות הרכב או לצמיגים).

צבעים לרכב - צבע צהוב

מתי צריך לצבוע את הרכב?

ההחלטה בנוגע לצביעת הרכב הופכת למתבקשת בהרבה מאד תרחישים.

בעוד שיש אנשים שנשארים עם גוון הרכב שהם קיבלו, רבים מעוניינים לשנות ולשדרג את מראה הרכב – צבע חדיש ואיכותי יכול לעשות את זה.

אחת למספר שנים אנחנו רוצים לשדרג את מראה הרכב, שעלול להפוך להיות דהוי או לצבור שריטות לא מחמיאות על גביו. במקרה הזה, צביעת הרכב היא פתרון מתבקש.

הרכב הממוצע ניצב מול לא מעט סיכונים, שמשפיעים קודם כל על הצבע שלו: פגעי מזג האוויר, שריטות כתוצאה מתאונת דרכים או ממעשה זדון, חניה מתחת לעץ “בעייתי” ועוד.

בתוך שניות בודדות עלול מראה הרכב להיפגע בצורה משמעותית, אבל החדשות המעודדות הן שצביעה איכותית יכולה להביא לכך שהרכב ייראה כמו חדש.

באיזה גוון בוחרים?

לא רק טכניקת הצביעה צריכה להילקח בחשבון במקרה של צביעת הרכב, אלא גם הגוונים הספציפיים שבוחרים. באלמנט עיצובי דוגמת זה אי אפשר להעניק תשובה חד משמעית לגבי מה כדאי ומה מומלץ.

לכל אדם יש טעם אישי משלו ורצונות עיצוביים שהרכב יכול למלא באופן מלא. יש אנשים שרוצים לבחור בגוון סטנדרטי או בגוון עדין פחות או יותר, ולעומתם אנשים שמעוניינים לפרוץ גבולות ולבחור בגוונים עזים או בלתי שגרתיים.

כל עוד הצביעה היא איכותית ומבוצעת בצורה מושכלת, כל האפשרויות פתוחות.

אם בוחנים את הרגלי הצביעה של הנהגים הישראלים לאורך השנים, מבחינים במספר נתונים מעניינים. הצבע הלבן נחשב לפופולארי ביותר באופן כמעט מסורתי בישראל.

ניתן לתלות את זה בטעם העיצובי של התושבים הישראלים, אבל גם בעובדות פרקטיות: מזג האוויר בישראל נוטה להיות חם, כך שגוונים בהירים עשויים להביא לכך שהרכב לא יתחמם יותר מדי תחת השמש הקופחת.

איש צובע רכב

שאלת המחיר

על צביעת רכבים אנחנו צריכים לשלם סכום כסף שעשוי להיות גבוה, בהתחשב בצבעים האיכותיים שעושים בהם שימוש, בטכניקת הצביעה המתבקשת ובשטח הגדול שיש לכסות.

מחירים של צביעה לרכב, כולל הכנה לצביעה, מתחילים מסכום של כ-4,500 שקלים (במוסכים שמשתמשים בצבעים באיכות נמוכה) ועשויים להגיע גם לכ-10,000 שקלים ומעלה (במוסכים שמשתמשיםבחומרים באיכות גבוהה).

הכי חשוב לבקש אחריות של לפחות שלוש שנים על הצבע של חלקים ספציפיים ברכב, דוגמת הגג או מכסה המנוע, אתם צפויים לשלם סכומים גבוהים יותר.

אם יש צורך בפעולות שמצריכות עבודה נוספת, דוגמת פירוק הפגוש, תהיה כאן תוספת של כמה מאות שקלים ביחס לצביעה שאינה מצריכה פעולות הכנה.

כמו בתחומים רבים אחרים, גם כאן מומלץ שלא לבחור בצבע רק בגלל המחיר שלו. בתחום הזה מה שזול מדי עלול להתברר כלא איכותי מספיק, או אפילו להיות פחות מרשים מבחינת המראה שלו.

רצוי לראות מהו המותג של הצבע, תוך בחירה במותגים מוכרים מספיק. מכיוון שיש כאן צורך בעבודה טכנית, הרי שאם רוצים שהצביעה תהיה ללא דופי, צריך לבחור בחברה המנוסה בצביעות. חברה מהסוג הזה כמו מוסך טיל יכולה להעניק גם אחריות על העבודה.