"תבדוק אם יש דפיקות בשאסי"…

זאת אחת מההמלצות הנפוצות ביותר הניתנות לכל אדם המעוניין לרכוש רכב משומש.

בכתבה שלפניכם ריכזנו עבורכם את כל המידע הנחוץ לכם אודות שאסי, החל ממה זה בכלל שאסי ומהו תפקידו ועד לדרכים השונות העומדות לרשותכם לאבחון פגיעות בשאסי והיקפם.

שאסי – מה זה בכלל?

מה זה שאסי (שלדת הרכב)?

מקורה של המילה "שאסי" הינה בשפה הצרפתית, כאשר התרגום המילוי של המילה CHASSIS בצרפתית הינו: שלדת הרכב.

כאשר אנשים בישראל משתמשים בביטוי שאסי הם למעשה מתכוונים לשלדת הרכב המורכבת מהבסיס התחתון של כלי הרכב (שלדה תחתונה) ולמסגרת הרכב הכוללת את פח הרכב.

אם כך, מהו תקפידו וחשיבותו של ה- שאסי?

ל-שאסי שהוא למעשה שלדת הרכב, תפקיד מרכזי בכל הנוגע לשמירה על מכלול חלקי ורכיבי הרכב השונים, כאשר התפקיד המרכזי של שלדת הרכב הינו בעל חשיבות מרבית בכל הנוגע לבטיחות הרכב וזאת מכיוון ששלדת הרכב אמורה להגן על יושבי הרכב בזמן פגיעה חיצונית בכלי הרכב.

מעבר לכך, תקפידו של ה-שאסי לשמור על ערך הרכב, כאשר כל פגיעה (מכה או דפיקה) בשלדת הרכב מורידה באופן מיידי את ערכו ושוויו.

פגיעות בשאסי – מתי זה קורה וכיצד מסווגים את חומרת הפגיעה?

פגיעות קלות או משמעותיות בשלדת הרכב עלולות להתרחש לכל אחד ואחת מאיתנו בכל רגע נתון ואין זה משנה אם זה קורה כתוצאה מתאונת דרכים בה אנו מעורבים או במהלך ניסיון חנייה.

פגיעות קלות בשלדת הרכב ניתנות לתיקון בכל מוסך פחחות וזאת במסגרת תיקון פחחות וטיפולי צביעה באמצעות צבעים לרכב בהתאם לגוון השלדה.

מנגד, פגיעות משמעותיות יותר בשלדת הרכב עלולות להתרחש בעת התרחשותן של תאונות דרכים במסגרת עוצמת הפגיעה בכלי הרכב הינה משמעותית יותר מדפיקה קלה של שלדת הרכב בשולי המדרכה וכדומה.

כמו כן, פגיעות בשלדה התחתונה עלולה להתרחש במסגרת נהיגה לא זהירה על "באמפרים" או נסיעה על גבי עצמים שונים המופיעים בדרך.

במקרים, אלו היקף הפגיעה בשאסי עלול להוביל להורדת ערך הרכב ולכן חשוב לבדוק האם הרכב עבר תאונת דרכים משמעותית או פגיעה משמעותית בשאסי.

על מנת לאבחן את חומרת הפגיעה בשאסי, אנו ממליצים לכל אחד ואחת מרוכשי הרכבים יד שנייה שביניכם, לקחת את הרכב לבדיקה לפני קנייה.

בדיקה זו נועדה לאבחן ולסווג פגיעות בשאסי שבחלק גדול מהמקרים עלולות להשפיע על ערך הרכב.

בעלי רכבים שעברו תאונה יעשו הכול על מנת להסתיר מכם את העובדה שהרכב עבר טיפול שלדה משמעותי וזאת על מנת שלא לאבד מערכו הכספי של הערך שגם ככה מאבד מערכו באופן טבעי בכל שנה.

באמצעות בדיקות מקיפות לפני קנייה, ניתן לאתר את מקום הפגיעה בשאסי ואף להבחין בתיקון אשר התבצע באותו מקום.

יחד עם זאת, חשוב לציין ולהדגיש שתיקוני פחחות המיושמים על ידי אמני פחחות מנוסים ומקצועיים, כמעט ואינם ניתנים לזיהוי בעין.

שאסי כל מה שצריך לדעת

ירידת ערך כתוצאה מפגיעה בשאסי – כיצד היא נקבעת?

כל סוגי הרכבים מאבדים מערכם מרגע עלייתם לכביש ועד למועד בו בעלי הרכב מעוניינים למכור אותם.

כיום, כמעט ולא ניתן למכור רכבים משומשים בהתאם למחיר המחירון אשר נקבע לרכבים השונים על ידי שמאי רכב.

במידה וגם אתם עומדים לרכוש רכב משומש אשר עבר פגיעה משמעותית בשאסי, אנו ממליצים לכם לבדוק בראש ובראשונה את תקינות מערכות הרכב מבחינה בטיחותית ורק לאחר מכן להתמקח עם מוכר הרכב בנוגע למחיר הקנייה.

כמו כן, במקרים מסוימים מומלץ לפנות לשמאי רכב על מנת להעריך את היקף ירידת הערך לנוכח היקף ועוצמת הפגיעה בשאסי.